Франц Кафка

27471531Франц Кафка народився 3 липня 1883 року в Празі, що входила тоді до складу Австро-Угорської імперії. Це видатний австрійський письменник, творчість якого стала надбанням світової класики. Ного життя формувалося серед книг, в оточенні освічених людей, які сприяли йому як людині та як художникові. Батько Франца займався комерцією, і його справи в цій галузі йшли досить успішно. Родина вела достатньо заможне життя, мала змогу надати освіту синові. Він спочатку навчався в гімназії, пізніше — на юридичному факультеті Празького університету (закінчив його у 1906 році). Важливо відзначити, що Кафка знайшов своє покликання одночасно і в літературі, і в кар ’єрі службовця страхових товариств (цієї праці він не полишав з 1908 по 1922 рр). У 1922 році письменник вийшов на пенсію внаслідок хвороби.

Франц Кафка розпочав писати в 900-х роках. Одна з перших його літературних спроб — «Опис однієї боротьби» (1904р ). Письменник був суперечливою особистістю — на нього серйозно впливали складні стосунки в родині (часті непорозуміння з батьком), поєднання творчості художника слова з одноманітною й монотонною діяльністю клерка. Проте все, що стосувалося його літературних вправлянь, приносило йому насолоду. Він багато писав, часто робив правки й заміни в створеному, залишався незадоволеним і знову брався за гартування свого пера, удосконалення художницької майстерності. Він не-хоче вважатися професійним письменником, оскільки не полишає службу майже до кінця свого життя. Для нащадків він залишив неперевершені зразки художніх творів, щоденникові записи, листи, афоризми. Він володіє глибоким відчуттям краси мистецтва, всіх тонкощів естетики художнього відтворення дійсності Він бачить життя в усій сукупності його проблемних ситуацій і малює картини відстороненої уяви, що існують на рівні дотиковості його сутнісної авторської концепції та життєвих реалій.

 

У 1913 році виходять друком збірки новел «Спостереження», у 1919 році — «Сільський лікар», у 1924 році — «Художник голоду». Кафка серйозно працює над романами «Процес» (1925 p.), «Замок» (1926 p.), «Америка» ( 1927 р.) Відомо 41 оповідання Кафки. Одні з найкращих його творів — «Перевтілення», «У виправній колонії», «Співачка Жозефіна, або Мишачий народ», «Дерева», «Новий адвокат», «Імператорське послання».

Те, що малює художнє перо Франца Кафки, наближається до поетики експресіонізму, в якому знаходить вияв естетика споглядальності, певної відстороненості від дійсності, проникнутої деяким песимізмом і безнадією. Саме стиль такого спрямування характеризує спосіб творчого мислення письменника. Елементи відчуження людини в суспільстві, жахливої самотності відзначають самобутність творчої манери Кафки. Глибокий психологізм, детальне прочитування думок людини вражає емоційною наповненістю та серйозним порозумінням соціального й індивідуального.

З 1908 року Франц Кафка почав друкувати перші свої твори в журналі «Гіперіон». Aie велика частина його творчого доробку не побачила світ за його життя.

Прикмети європейського декадансу здобувають переважаючі тенденції у творчості Франца Кафки. Почуття несвободи людини, її песимізму, зневіри, безнадії, розпачу, перед якими людина залишається наодинці, захоплюють його твори.

Письменник звертається до жанру притчі. Це «Несподівана прогулянка», «Нудьга», «Прогулянка в гори», «Відхилене клопотання», «Сильний гуркіт», «Розсіяний погляд на вулицю», «Вікно в провулок». Автор змальовує одноманітність щоденного людського існування, деталізує його і виводить на рівень конкретних реалій. Опис безхмарного існування — не для письменника. У його творах сконцентровані найвразливіші процеси, що відбуваються у внутрішньо-му, прихованому світі людини. Невідповідність зовнішніх і внутрішніх ідеалів несе в собі всю глибину протиріч, з якими стикається особа а процесі свого життя. Кафка з часом переходить від узагальнених осмислень до живого споглядання. Такі тенденції притаманні пізнішому періоду його творчості.

 

Вийшовши на пенсію, Кафка тяжко хворіє, поспішно лікується, Проте хвороба перемагає. Помер письменник 3 червня 1924 року.